• 3_stanislaw.JPG
  • Remont.jpg

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej...

W dniu dzisiejszym kończy się okres Wielkiego Postu. Kościół przez minione dni przypominał nam, że są to dni szczególnej łaski, czas powrotu do domu Ojca. Dzisiaj wieczorem (Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej) wchodzimy w samo centrum tajemnicy naszego odkupienia – rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Te trzy dni – triduum – to najważniejsze dni w całej historii świata. Chrystus składa siebie w dobrowolnej ofierze Ojcu. Zdradliwie wydany w bólu i cierpieniu przemierza bolesną drogę na Kalwarię. Tam następuje szczyt miłości Boga do człowieka: sam Bóg umiera na krzyżu za nasze grzechy. Stajemy następnie przy Grobie Pana. To jedna z naszych ludzkich „stacji” – realizm pogrzebu Chrystusa wiąże Go z naszym ludzkim losem. Lecz nasze spojrzenie sięga dalej, poza to, co materialne. I dnia trzeciego spełnia się nasze oczekiwanie. Wraz z uczniami odkrywamy pusty Grób i uczymy się go rozpoznawać pośród żyjących. Pan zmartwychwstał – zwyciężył śmierć. Celebracje liturgiczne tych dni łączą nas z tymi wydarzeniami. Przenoszą w czasie, dzięki czemu wchodzimy w żywy kontakt z Chrystusem w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Stajemy się uczestnikami tych wydarzeń.

Liturgia Wielkiego Czwartku przenosi nas do Wieczernika, gdzie będziemy uczestniczyć w wydarzeniach Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus słowami: To jest ciało mojeTo jest krew moja oraz To czyńcie na moją pamiątkę, ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Dzisiejszą Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej starajmy się przeżywać w duchu wdzięczności za te sakramenty. I tak, jak Jezus swoim uczniom dawał do spożycia Ciało i Krew swoją, tak dzisiaj i my przyjmijmy w Komunii św. prawdziwe Ciało i Krew Pańską.

Dar Eucharystii i Kapłaństwa napełnia nas radością. Jej wyrazem jest kolor szat liturgicznych i śpiew Gloria – Chwała na wysokości Bogu. Lecz tę radość przesłonią wypadki najbliższych godzin. Już wkrótce Chrystus będzie przeżywał trwogę i konanie w Ogrójcu, zdradę ucznia, mękę i śmierć. Nasz smutek wyrazi się przez zamilknięcie dzwonów i organów oraz obnażenie ołtarza. Cisza ta będzie trwała do Wigilii Paschalnej.

 Zapraszamy do galerii...