• 3_stanislaw.JPG
  • Remont.jpg

Święto świętej Rodziny zaczęto obchodzić w różnych krajach i diecezjach od wieku XVIII. Po raz pierwszy ustanowił je 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący "kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej". Zatwierdził je papież Leon XIII (+ 1903). W swoich pismach, m.in. w Neminem fugit (z 14 czerwca 1892 r.) i Cum nuper niejeden raz zachęcał on do naśladowania Najświętszej Rodziny. Wskazywał też na dobrodziejstwa, jakich można oczekiwać dzięki pobożności i związkom ze Świętą Rodziną: postęp w miłosierdziu, świętość obyczajów, atmosfera pobożności. W jednej ze swoich encyklik napisał: "Pod opieką Najświętszej Matki i św. Józefa w zupełnym ukryciu wychowywał się Jezus, Słońce sprawiedliwości, zanim swym blaskiem oświecił narody. Niewątpliwie jaśniała w tej Rodzinie wzajemna miłość, świętość obyczajów i pobożne ćwiczenia - jednym słowem wszystko, co rodzinę może uszlachetnić i ozdobić, aby dać na wzór naszym czasom". Leon XIII był też pierwszym, który wskazał na małżeństwo jako miejsce uświęcenia (Arcanum divinae sapientiae), nadrabiając wielowiekowy brak spojrzenia na rodzinę jako na miejsce postępu duchowego i służby w Kościele. Papież Benedykt XV (+ 1922) rozszerzył święto Świętej Rodziny na cały Kościół.

Ewangelie podają następujące wydarzenia z życia Najświętszej Rodziny:
- Zwiastowanie narodzenia Pana Jezusa (Łk 1, 26-38);
- Nawiedzenie św. Elżbiety (Łk 1, 39-56);
- Objawienie św. Józefowi przez Anioła tajemnicy wcielenia (Mt 1, 18-25);
- Narodzenie Pana Jezusa (Łk 2, 1-20);
- Nadanie imienia Jezusowi (Łk 2, 21);
- Oczyszczenie Maryi i ofiarowanie Pana Jezusa (Łk 2, 22-38);
- Pokłon mędrców (Mt 2, 1-12);
- Ucieczka do Egiptu (Mt 2, 13-15);
- Powrót z Egiptu (Mt 2, 19-21; Łk 2, 39-40);
- Znalezienie Pana Jezusa w świątyni (Łk 2, 41-50);
- Życie ukryte w Nazarecie (Łk 2, 51-52).

źródło: www.brewiarz.pl

 Dziś, na wszystkich Mszach Świętych, sakramentalni małżonkowie będą mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie. Serdecznie zapraszamy!

Wyjątkowe to święta, bo łączą ludzkie serca.
Są to święta zgody, miłości, radości.
Ludzie lgną do siebie, bo wspólnie chcą się radować i dzielić się tym, co mają.
Gdy nie mogą świąt spędzić razem.
Łączą się myślami, telefonują do siebie, ślą życzenia.
Pragniemy złożyć Wam Drodzy Parafianie i Mili Goście jako
Wasi duszpasterze życzenia w dniu Bożego Narodzenia.

 

 

Zawsze, gdy wybaczamy sobie nawzajem, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, gdy mamy zrozumienie dla innych jest Boże Narodzenie.
Zawsze, gdy komuś pomożemy, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, gdy próbujemy nadać swojemu życiu nowy sens, jest Boże Narodzenie.
Zawsze, gdy patrzymy na siebie oczami serca i z uśmiechem, jest Boże Narodzenie.


Bo urodziła się Miłość.
Bo urodził się Pokój.
Bo urodziła się Sprawiedliwość.
Bo urodziła się Nadzieja.
Bo urodziła się Radość.
Bo urodziło się Miłosierdzie.
Bo urodził się Chrystus Pan!

Wasi Duszpasterze

Zapraszamy do galerii z Pasterki...

24 grudnia w kalendarzu wspominamy Adama, naszego prarodzica, w Tradycji uznawanego za świętego. Jest on patronem naszego proboszcza - ks. Adama Gucwy SCJ. Z tej okazji nasz Solenizant dzień wcześniej, w niedzielę 23 grudnia br., sprawował uroczystą Mszę Świętą o godz. 11.30. Na tej Eucharystii złożyliśmy ks. Adamowi okolicznościowe życzenia i modliliśmy się za Niego.

Księdzu Proboszczowi Adamowi życzymy nade wszystko Bożego błogosławieństwa, opieki Maryi i Świętych oraz wielu łask z nieba. Niech każdego dnia towarzyszy Mu również ludzka dobroć, życzliwość i wszelka pomoc.

Zapraszamy do galerii...

W dniach 9-12 grudnia br. w naszej parafii odbyły się rekolekcje adwentowe, które prowadził ks. Dariusz Mroczek SCJ z Zakopanego. Rekolekcjonista poprzez głoszone Słowo Boże przybliżał nam Trzecią Osobę Trójcy Świętej. Czynił to z wielkim zaangażowaniem oraz prostym i ciekawym językiem. Przez te kilka dni gromadziliśmy się w kościele, aby zadbać o dobre przygotowanie się do świąt Narodzenia Pańskiego, zwłaszcza poprzez spowiedź.

Zapraszamy do galerii...

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia br.) po wieczornej Mszy Świętej odbyło się nabożeństwo w wykonaniu naszego parafialnego chóru - akatyst ku czci Bogarodzicy. Jest to starożytna pieśń, poprzez którą oddaje się cześć Maryi, Matce Boga.

Zapraszamy do galerii...

9 - 12 grudnia  2018 r.

 

Niedziela (9 XII)
730 – Msza Święta z nauką dla wszystkich
1000 – Msza Święta z nauką dla wszystkich  
1130 – Msza Święta z nauką dla dzieci
1700 – Msza Święta z nauką dla wszystkich

 

Poniedziałek (10 XII)
1000 – Msza Święta z nauką dla wszystkich
1600 – Msza Święta z nauką dla dzieci (roraty)
1700 – Msza Święta z nauką dla wszystkich
1800 – Nauka dla młodzieży (kandydaci do bierzmowania: Szkoła Podstawowa klasy VI , VII i VIII oraz Gimnazjum  klasa III)

Wtorek (11 XII) - dzień spowiedzi św.
Spowiedź św. 900 - 1030
1000 – Msza Święta z nauką dla wszystkich
1600 – Msza Święta z nauką dla dzieci (roraty)
Spowiedź św. 1630 - 1800
1700 – Msza Święta z nauką dla wszystkich
1800 – Nauka dla młodzieży (kandydaci do bierzmowania): po nauce - spowiedź św.

Środa (12 XII) – Zakończenie rekolekcji        
1000 – Msza Święta z nauką dla wszystkich
1600 – Msza Święta z nauką dla dzieci oraz kandydatów do bierzmowania (roraty)
1700 – Msza Święta z nauką dla wszystkich (oraz kandydaci do bierzmowania)

 

ks. Dariusz Mroczek SCJ
(Zakopane)
rekolekcjonista

Dziś, w niedzielę 2 grudnia, w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czas Adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem.
Wraz z początkiem Adwentu, w Pierwszą Niedzielę Adwentu, w Kościele w Polsce rozpoczyna się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Na ten rok Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski przygotowała Program Duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”.
To druga część dwuletniego programu duszpasterskiego na lata 2017-2019. Ma ona na celu uświadomić nam, że każdy ochrzczony i bierzmowany ma misję i zadania do zrealizowania w Kościele, który na nowo powinien nieustannie poznawać.
 
Najpiękniejszym wzorem przeżywania Adwentu niech będzie dla nas Matka Najświętsza. Niech częste uczestniczenie w tym czasie we Mszy Świętej Roratnej i w rekolekcjach pomogą nam w owocnym przeżywaniu tego błogosławionego czasu.

Na Mszy Świętej o godz. 10.00 ks. proboszcz Adam Gucwa SCJ poświęcił opłatki, które będą rozniesione do rodzin w naszej parafii.

Natomiast na Mszy Świętej o godz. 11.30 dzieci, które przygotowują się do I Komunii Św. włączyły się czynnie w posługi liturgiczne. Wtedy też ks. wikariusz Grzegorz Siedlarz SCJ pobłogosławił lampiony adwentowe, z którymi dzieci będą przychodzić na Roraty.

Zapraszamy do galerii...

 

Gorąco zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami, młodzież i dorosłych
do wzięcia udziału w Mszach Świętych Roratnich, które odprawiamy
od poniedziałku do soboty o godz. 17.00*.

 

*Wyjątkiem są następujące dni:
- I Piątek Miesąca (07.12.2018), godz. 15.30;
- Rekolekcje adwentowe (10-12.12.2018), godz. 16.00.

W dniu dzisiejszym obchodzimy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Uroczystość ta ma nam uświadomić, że Chrystus jest Królem całego stworzenia - wszechświata. Jego panowanie nie wynika z jakichś dokonań, z wybrania czy z wywalczenia tej godności. On jest Królem, bo jest Bogiem-Człowiekiem, Stworzycielem i Odkupicielem. Z tego właśnie tytułu ma absolutną władzę. Bóg nie tylko stworzył świat, ale ciągle go stwarza i nim włada. Królestwo Jezusa jest czymś zupełnie innym od wszystkich królestw ziemskich. Dotyczy ono wszystkich narodów, wszystkich miejsc i wszystkich czasów.

Dzisiejsza Uroczystość jest patronalnym świętem Liturgicznej Służby Ołtarza. Z tego też względu na Mszy Świętej o godz. 11.30 zostali przyjęci nowi kandydaci (6 osób), jeden aspirant, ministranci (7 osób). Natomiast pozostali członkowie LSO odnowili swoje przyrzeczenia służby przy ołtarzu Jezusa. Wszystkim im życzymy wielu łask, potrzebnych do spełniania swoich posług oraz ciągłego zapału.

Zapraszamy do galerii...

W sobotę, 17 listopada br., swoje imieniny obchodził nasz wikariusz - ks. Grzegorz Siedlarz SCJ. Na Mszy Świętej o godz. 17.00 modliliśmy się w jego intencji i mieliśmy możliwość złożyć mu imieninowe życzenia. Była to też okazja to wyrażenia wdzięczności ks. Grzegorzowi za posługę jaką sprawuje w naszej parafii.

Zapraszamy do galerii...

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

W niedzielę, 11 listopada,  obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyrażamy wdzięczność wobec tych wszystkich, którzy ofiarą swojego życia, pióra, słowa i pieśni wywalczyli Wolną i Niepodległą Polskę. Niech to będzie dzień pogłębionej refleksji nad naszym patriotyzmem. Dziękując Bogu za dar wolnej ojczyzny módlmy się o błogosławieństwo Boże oraz opiekę Matki Bożej Królowej Polski dla wszystkich Polaków.

Zachęcamy wszystkich parafian do wywieszenia w tym dniu biało-czerwonej flagi narodowej, aby w symboliczny sposób upamiętnić to wielkie wydarzenie.

 

Msza Święta w intencji Ojczyzny została odprawiona w niedzielę o godz. 11.30.
Następnie odbyła się procesja na cmentarz pod pomnik powstańców.

Zapraszamy do galerii...