• 3_stanislaw.JPG
  • 4.jpg
  • Haso_roku_2020_2021.jpg

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek to dzień kapłaństwa i Eucharystii. Sakramenty te wzywają nas do pochylenia się nad tajemnicą obecności Boga wśród ludzi. Jeszcze przed dramatem Wielkiego Piątku, Jezus gromadzi swoich uczniów przy wspólnym stole, umywa im nogi, daje swoje Ciało i Krew. Wydarzenia te uświadamiają nam, że wszystkie działania Boga w odniesieniu do człowieka są zawsze wyrazem Jego niezwykłej troski i miłości.

Święte Triduum Paschalne, które rozpoczynamy uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej, uobecnia największe misteria związane z naszym zbawieniem - mękę, śmierć i chwalebne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Jest to dzień wdzięczności Jezusowi za to, że zostawił nam Siebie w Najświętszym Sakramencie. Tego dnia także dziękujemy Bogu za kapłanów, dzięki którym sprawowane są sakramenty, nade wszystko każda Ofiara Mszy Świętej.

Tego dnia o godz. 11.00 sandomierskiej bazylice katedralnej bp Krzysztof Nitkiewicz będzie sprawował Mszę Świętą Krzyża, podczas której pobłogosławi oleje chorych, katechumenów oraz Krzyżma. Zachęcamy do udziału w tej Eucharystii poprzez internet (kliknij tu). Natomiast w naszym kościele będzie sprawowana Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, w której - ze względu na obostrzenia związane z panującą epidemią - będzie mogło wziąć udział tylko 5 osób. Bardzo prosimy o dostosowanie się do tego ograniczenia. Prosimy Was, abyście pozostali w domach i wzięli udział w takiej Mszy Świętej poprzez media. Szczególnie zachęcamy do duchowej i sieciowej łączności z naszym ordynariuszem. Celebracja pod jego przewodnictwem będzie transmitowana na kanale YouTube Diecezji Sandomierskiej (kliknij tu) o godz. 17.30.